Download Print Friendly Version

Przygotowanie siatki Poradnik

Oto kilka cennych wskazówek, jak zwiększyć przyczepność szablonu do siatki, aby uzyskać najwyższą jakość wydruku.

Przygotowanie siatki jest jednym z najprostszych, najszybszych i najtańszych etapów procesu tworzenia szablonu, ale niestety często bywa on pomijany.

Cel - Uzyskać najlepszą żywotność i jakość druku z szablonu dzięki zmaksymalizowaniu jego przyczepności do siatki.


Dlaczego warto dobrze przygotować siatkę:

Obecnie najczęściej używa się siatek poliestrowych, ponieważ są one odporne na większość substancji chemicznych obecnych w szablonie i zachowują stabilność wymiarową w środowisku charakteryzującym  się  zmienną  wilgotnością. Ich wadą jest jednak to, że włókna, które nie zostały właściwie przygotowane, mają bardzo gładką  powierzchnię  o  strukturze  przypominającej szkło. Tłuste osady z farby dodatkowo sprawiają, że przyczepność zwilżonej matrycy jest wyjątkowo niska. Dlatego odpowiednie przygotowanie siatki jest kluczowe dla zachowania przyczepności szablonu w kontakcie z powierzchnią siatki.

Jak powinien wyglądać dobrze przygotowany szablon?

Na szczęście łatwo jest stwierdzić, czy szablon został odpowiednio przygotowany: wystarczy sprawdzić, ile wody zatrzymuje. Na zdjęciu widać szablon, w którym siatka po prawej stronie została przygotowana za pomocą preparatu CPS Mesh Prep, a siatka po lewej

– nie. Warstwa wody, która utrzymuje się na siatce przygotowanej za pomocą preparatu CPS Mesh Prep, jest wyraźnie widoczna.

Oto jak samemu przeprowadzić ten prosty test, aby się przekonać, czy szablon jest odpowiednio przygotowany:

  1. przygotować połowę szablonu w tradycyjny sposób,
  2. spryskać go wodą w sprayu,
  3. sprawdzić, jak dużo wody utrzyma.

Jeżeli woda szybko przecieknie małymi "strumykami" po obu stronach szablonu, albo stworzy na siatce kałuże na skutek działania tłuszczu i innych osadów, to znaczy, że czas użyć lepszego produktu do przygotowania siatki!


Zalecenia:

Produkty - Jeżeli stosowane są tylko bezpośrednie emulsje, zaleca się używanie preparatu CPS Degreaser Concentrate.

 

CPS Degreaser Concentrate to skoncentrowany roztwór odtłuszczający, który został zoptymalizowany tak, aby doskonale współpracował z bezpośrednimi emulsjami CPS Ultra Coat. Jest dostępny w trzech stężeniach. Wystarczy przed użyciem rozcieńczyć go w wodzie. Przykładowo, jeden litr koncentratu o stężeniu 1:25 da 26 litrów roztworu odtłuszczającego.


Jeżeli jednak stosowany jest film kapilarny CPS ULtra Cap, zaleca się używanie preparatu Universal Mesh Prep, który jednocześnie odtłuszcza siatki i poprawia ich nawilżenie. Dzięki temu siatka zatrzyma możliwie najwięcej wody, co ma kluczowe znaczenie podczas stosowania CPS Ultra Cap.

Brush Pump

Najszybszym i najprostszym sposobem na zastosowanie roztworów z serii CPS Degreaser Concentrate jest użycie szczotki CPS Brush Pump.

Aby użyć szczotki Brush Pump, wystarczy wybrać koncentrat CPS Degreaser Concentrate o pożądanym stężeniu i rozcieńczyć go w odpowiedniej ilości wody. Uwaga: Należy pamiętać, że szczotka Brush Pump działa w połączeniu z hobokiem 25-litrowym. Aby jej użyć, należy przesuwać ją w górę i dół. To uaktywni pompę syfonu, która uwolni odpowiednią ilość roztworu odtłuszczacza na siatkę za pośrednictwem szczotki.

Używanie szczotki Brush Pump nie wymaga stosowania żadnego urządzenia ze sprężonym powietrzem ani elektrycznego. Można jej używać w dowolnym miejscu bez żadnej instalacji.


Filmy matrycowe

Jeżeli stosowany jest CPS Ultra Cap albo pośredni film do matrycy taki jak CPS Ultra Red, to ważne jest, aby oprócz odtłuszczenia siatki również ją zmatowić, aby zwiększyć jej szorstkość. Wówczas gładkie włókna siatki "nastroszą się", a matryca będzie lepiej przylegać.

Zdjęcie obok przedstawia poziom mikroskopijnych otarć, które "stroszą" powierzchnię, nie niszcząc włókien.

Nasza rada: Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy ścierać nowy szablon po co piątej matrycy.

CPS Roughner Gel

Ten gotowy do użycia płyn do ścierania siatki na mikroskopijnym poziomie należy stosować po obu stronach mokrego szablonu. Dla lepszego efektu należy go używać w połączeniu ze szczotką CPS Brush. Szczotka CPS Brush ma miękkie włókna, które są odporne na działanie środków chemicznych, umożliwiając osiągnięcie najlepszego rezultatu bez szkody dla siatki. Można ją stosować zarówno z roztworem CPS Degreaser Concentrate, jak i z preparatem CPS Mesh Prep.


Please feel free to share this 'How To Screen Print' guide with your friends, on blogs and via social media.

If you have any excellent screen printing hints and tips, please share them in the 'Screen Printers Of The World Unite Community' on Google+ or contact us via technical@cps.eu and maybe we can feature them in a new guide.

For more screen printing guides visit our 'How To Guide' page.

Legal Disclaimer 

Download Print Friendly Version

Poland

CONTACT YOUR LOCAL DEALER:

  • API.PL Spólka z.o.o.
  • ul. Okrezna 37, Rabien
  • 93070 Aleksandrow Lodzki
  • Poland

CONTACT A CPS TECHNICAL EXPERT


Name: Martin Schroeder

Mobile Number: +45 40157079

Email: martin.schroeder@macdermid.com